Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga przede wszystkim przygotowania projektu, a także spełnienia kilku warunków formalnych, które umożliwiają legalne podłączenie oczyszczalni ścieków przy nieruchomości mieszkalnej. W dzisiejszych czasach przydomowe oczyszczalnie ścieków są świetną i co najważniejsze, ekologiczną alternatywą dla tradycyjnego szamba.
Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków dla domu? To przede wszystkim inwestycja, która nie generuje wysokich kosztów późniejszej eksploatacji, daje dostęp do szerokiego asortymentu systemów oczyszczania, a także wyróżnia się bezobsługowym działaniem. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym jest i jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dowiesz się też, jaki rodzaj oczyszczalni warto wybrać dla konkretnego rodzaju nieruchomości.
Najważniejsze informacje o przydomowych oczyszczalniach ścieków – w pigułce!
Przydomowe oczyszczalnie ścieków wyróżnia się przede wszystkim bezpieczeństwem działania, a także wygodą użytkowania. Dlaczego? Głównie z tego względu, że nie wymaga obsługi przez właściciela nieruchomości, a także nie generuje wysokich kosztów w czasie codziennego oczyszczania ścieków. Co więcej, oczyszczalnia ścieków jest ekologicznym rozwiązaniem, gdyż zanieczyszczenia rozkładane są do związków prostych, które są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Można więc wyróżnić kilka istotnych cech, jakimi wyróżniają się przydomowe oczyszczalnie ścieków:
- bezobsługowy system,
- niskie koszty pracy,
- proekologiczne podejście do oczyszczania ścieków,
- wysoki poziom bezpieczeństwa – zarówno dla domowników, jak i środowiska,
- wieloletnia bezawaryjność.
Uwaga! Warto zaznaczyć, że przydomowe oczyszczalnie ścieków doskonale sprawdzają się w odniesieniu do domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, do których przynależą działki o dużej powierzchni. Dlaczego? Otóż oczyszczalnia zajmuje sporo miejsca, a jej montaż musi być zgodny z wymogami prawnymi, które dotyczą m.in. odpowiedniej odległości oczyszczalni od granicy działki czy nawet budynków użytkowych.
Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków – jakie występują?
Jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków, warto wyróżnić trzy podstawowe rodzaje tego typu systemów. Poszczególnie typy działają w różnych cyklach tlenowych, czyli procesach zachodzących w systemie z użyciem tlenu, a także beztlenowych. Warto zaznaczyć, że udział tlenu w procesie oczyszczania ścieków ma ogromne znaczenie, gdyż od tego zależy typ bakterii wykorzystywanych na etapie oczyszczania. Najpopularniejsze, które są stosowane w Polsce, to:
-
Oczyszczalnia ścieków drenażowa
Drenażowa oczyszczalnia ścieków doskonale nadaje się do wykorzystania na posesjach, gdzie znajdują się domy wielorodzinne, a nawet na polach campingowych. W tego typu konstrukcjach wykorzystywane są drenaże rozsączające z filtrami piaskowymi lub żwirowymi – zależnie od wybranej konstrukcji. Przydomowa oczyszczalnia ścieków drenażowa to najprostsze w budowie i jednocześnie najtańsze rozwiązanie, które wyróżnia się spośród innych praktycznie zerową awaryjnością. Należy jednak dodać, że ten rodzaj oczyszczalni niestety najsłabiej oczyszcza ścieki, gdyż proces nie jest jednostajny i przekłada się to na krótki czas eksploatacji wykonanego drenażu. Wynika to głównie z faktu obrastania (zamulania) obumarłymi bakteriami.
-
Oczyszczalnia ścieków biologiczna
Biologiczna, przydomowa oczyszczalnia ścieków to taka, która najlepiej sprawdzi się na działkach o nieco mniejszej powierzchni. Co więcej, w przypadku nieruchomości mieszkalnych, można zastosować oczyszczalnie biologiczne z osadem czynnym, złożami biologicznymi oraz hybrydowe rozwiązania, które łączą w sobie dwa wcześniej wymienione. Warto dodać, że ten rodzaj oczyszczalni jest dość drogi, natomiast poziom oczyszczania ścieków, nawet ponad 90% wydłuża czas eksploatacji pola rozsączającego, czyli drenażu. Co więcej, po uzyskaniu pozwoleń na zrzut ścieku oczyszczanego można przekazać oczyszczone ścieki do cieku wodnego. Przed rozpoczęciem inwestycji, warto dokładnie przeanalizować całkowite koszty przedsięwzięcia.
-
Oczyszczalnia ścieków roślinna
Dość innowacyjnym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków – roślinna. Mimo to, że jest to najdroższe z wymienionych rozwiązań, to jednak cieszy się rosnącą popularnością wśród wielu właścicieli nieruchomości. Dlaczego? Otóż do oczyszczania ścieków tym typem systemu wykorzystuje się wyłącznie naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Można powiedzieć, że roślinne oczyszczalnie przydomowe najlepiej sprawdzą się przy domach jednorodzinnych, a nawet w gospodarstwach rolnych, które są położone na gliniastych ziemiach bogatych w liczne bakterie rozkładające szkodliwe związki ze ścieków.
Zasada działania przydomowej oczyszczalni ścieków – trzy proste kroki!
Zastanawiasz się, w jaki sposób działają nowoczesne, przydomowe oczyszczalnie ścieków? To dość proste rozwiązanie, które po zainstalowaniu przez profesjonalną firmę działa skutecznie przez długi czas, bez ryzyka występowania nieprzewidzianych awarii. Oczywiście każdy typ oczyszczalni działa na nieco innych zasadach. Uogólniając jednak ten proces, można wyróżnić dwa główne procesy:
- Osadnik gliny zawierający w sobie bakterie beztlenowe prowadzi do pojawienia się procesów biochemicznych, a także do fermentacji ścieków. W ten sposób w zbiorniku pojawiają się proste związki, które są rozpuszczalne w wodzie, a także nierozpuszczalne sole mineralne. Po kilku dniach następuje filtracja ścieków przez specjalny kosz i system filtrów, który pozwala na oczyszczenie ścieków nawet w 65%.
- Kolejno ścieki poddaje się procesom oczyszczania, które obejmują tlenowe metody. Dzięki temu ścieki są dokładnie pozbawione wszelkich szkodliwych substancji, a także tych toksycznych dla środowiska naturalnego.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków a prawo w Polsce – co warto wiedzieć?
W dzisiejszych czasach podjęcie decyzji o wybudowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga dokładnej analizy przepisów, które aktualnie obowiązują w Polsce. Wszelkie regulacje dotyczące przydomowych oczyszczalni ścieków (niezależnie od wybranego typu systemu) określają głównie sposób budowy.
Według aktualnych przepisów, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności niższej niż 7,5 metra sześciennego na dobę nie generuje konieczności ubiegania się o pozwolenie na jej budowę. W przypadku większych oczyszczalni, koniecznie jest nie tylko zgłoszenie chęci wybudowania systemu do starostwa powiatowego, ale także wystąpienie z wnioskiem o wydanie pozwolenia budowlanego. Co więcej, dla oczyszczalni o wydajności poniżej 5 metrów sześciennych na dobę nie ma też obowiązku posiadania zezwolenia wodnoprawnego, wystarczy tylko wykonać zgłoszenie wodno-prawne.
Czy wymagane jest pozwolenie?
Chcesz dowiedzieć się, czy pozwolenie na budowę oczyszczalni ścieków jest wymagane i kiedy należy zgłosić przedsięwzięcie do urzędu? Według aktualnych danych po podjęciu decyzji o chęci wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków, należy zgłosić ten fakt do starostwa powiatowego, które wyda stosowne pozwolenie na zrealizowanie inwestycji.
Uwaga! Rozpoczęcie jakichkolwiek prac związanych ze zrealizowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga wcześniejszego zdobycia pozwolenia. Warto zaznaczyć, że dopiero po 21 dniach od daty zgłoszenia można przystąpić do realizacji inwestycji. Co więcej, brak podjęcia jakichkolwiek prac związanych z budową przydomowej oczyszczalni ścieków w terminie do 2 lat, generuje konieczność ponownego wnioskowania do urzędu o pozwolenie.
Pamiętaj też, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami przydomowa oczyszczalnia ścieków nie może stanąć w dowolnie wybranym miejscu. System nie może pojawić się w miejscach, które są zagrożone i uznawane za tereny zalewowe. Dodatkowo warto sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu, aby upewnić się, że budowa oczyszczalni w danym miejscu będzie w ogóle możliwa.
Jak zgłosić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków? Sprawdź!
Aby zgłosić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, należy przede wszystkim uzupełnić odpowiedni dokument, a następnie złożyć go do starostwa powiatowego wraz z niezbędną dokumentacją dodatkową, odnoszącą się do planowanej inwestycji. Najważniejsze dokumenty, które są niezbędne do zgłoszenia chęci budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, to:
- wniosek do starostwa powiatowego,
- wydruk mapy terenu przedstawiający planowaną lokalizację oczyszczalni na posesji,
- certyfikat, który potwierdza, że wybrany typ oczyszczalni spełnia wszelkie normy jakościowe wymagane przepisami,
- wniosek o braku sprzeciwy w regionalnym Nadzorze Wodnym.
Warto też skompletować szereg innych dokumentów, które mogą okazać się niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia zgłoszenia przez starostwo powiatowe. Mowa tu głównie o oświadczeniu odnośnie do własności działki wnioskodawcy, a także dodatkowej dokumentacji technicznej od producenta podzespołów oczyszczalni ścieków.\
Ciekawostka! Przydomowe oczyszczalnie ścieków, których budowa może odbywać się poza działką przynależącą do posesji, wymaga zrealizowania operatu wodnoprawnego, który wystawi specjalista Wydziału Ochrony Środowiska.
Zapamiętaj też, że jakiekolwiek braki dokumentacji na etapie składania wniosku będą generować konieczność ich dostarczenia do urzędu w terminie ustalonym przez starostwo powiatowe. W przeciwnym razie wniosek zostanie automatycznie odrzucony.
Warunki umiejscowienia przydomowej oczyszczalni ścieków – co warto wiedzieć w tej kwestii?
Szczegółowe kwestie odnoszące się do tego, w jaki sposób powinny być rozmieszczone przydomowe oczyszczalnie ścieków, są opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Zgodnie z aktualnymi przepisami, przydomowa oczyszczalnia ścieków musi spełniać kilka kryteriów odnośnie do jej umiejscowienia, a mianowicie:
- odległość oczyszczalni od studni wody pitnej – minimum 15 metrów,
- odległość oczyszczalni od granic działki – minimum 2 metry,
- odległość oczyszczalni od drzew – minimum 3 metry,
- odległość oczyszczalni od kabli energetycznych – minimum 0,8 metra.
Ważne jest także to, aby wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków, której montaż nie będzie zbyt skomplikowany oraz zagwarantuje bezawaryjne działanie przez długi czas. Właściciele nieruchomości często kierują się wyłącznie ceną instalacji, co jest oczywistym błędem.
Wybierając oczyszczalnię ścieków dla swojego domu lub gospodarstwa rolnego, warto uwzględnić koszty przedsięwzięcia, typ systemu, który zostanie zamontowany, koszty związane z eksploatacją oczyszczalni oraz typ gruntu, w którym zostanie umiejscowiona oczyszczalnia. Co więcej, w trakcie planowania inwestycji warto zainwestować też w projekt systemu oczyszczania ścieków, który będzie dopasowany do potrzeb konkretnej nieruchomości i domowników.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – koszty i opłacalność inwestycji
Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania związane z budową przydomowej oczyszczalni ścieków, koniecznie przeanalizuj dokładnie, jaka będzie cena oczyszczalni wraz z jej montażem. Całkowite koszty uzależnione są od kilku czynników: typ wybranej oczyszczalni, lokalizacja, liczba domowników, cennik wykonawcy usług montażowych. Wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków, dokładnie przeanalizuj koszty przedsięwzięcia, które przedstawia poniższa tabela:
Oczyszczalnia drenażowa |
Oczyszczalnia biologiczna |
Oczyszczalnia roślinna |
ok 12 tys. złotych |
ok 17-22 tys. złotych |
do 25 tys. złotych |
Projekt do 800 złotych |
||
Usunięcie osadów z osadnika gnilnego – do 120 złotych za rok |
||
Zakup preparatów antybakteryjnych – ok.120 złotych na rok (nie jest konieczne dla każdego typu oczyszczalni) |
Pamiętaj też, że całkowite koszty związane ze zrealizowaniem inwestycji w oczyszczalnię ścieków dla gospodarstwa domowego, uzależnione jest także od województwa, a także kosztów przygotowania terenu pod budowę oczyszczalni.
Jak wygląda budowa przydomowej oczyszczalni ścieków w praktyce? Krok po kroku
Proces budowy przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest wysoce skomplikowany, choć warto zadbać o to, aby budowa była wykonana przez profesjonalną firmę zajmującą się m.in. robotami ziemnymi. Etapy prac związanych z inwestycją w przydomową oczyszczalnię ścieków wygląda następująco, krok po kroku:
- Przygotowanie wykopu pod zbiornik przy zachowaniu odpowiedniego spadku, zgodnie z zaleceniami producenta instalacji. Warto wiedzieć, że wykop powinien być najczęściej o ok. 1 metr dłuższy i szerszy niż zbiornik na ścieki.
- Podłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej.
- Ułożenie, ustabilizowanie oraz wypoziomowanie zbiornika na ścieki.
- Rozprowadzenie drenażu, czyli utwardzenie podłoża oraz zabezpieczenie orurowania geowłókniną.
- Montaż wentylacji dla oczyszczalni.
- Montaż niezbędnej instalacji elektrycznej.
Po przejściu wszystkich powyższych kroków, konieczny będzie pierwszy rozruch przydomowej instalacji oczyszczalni ścieków – oczywiście pod okiem specjalisty posiadającego niezbędne uprawienia. Zawsze warto zadbać o to, aby budowa przydomowej oczyszczalni ścieków odbywała się wyłącznie z udziałem profesjonalistów – to gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa działania zbudowanej oczyszczalni.
Wady i zalety przydomowych oczyszczalni ścieków
Zalety |
Wady |
|
|
Czy przydomową oczyszczalnię ścieków można zamontować samodzielnie?
Samodzielny montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest możliwy, aczkolwiek bez specjalistycznych narzędzi, umiejętności oraz maszyn, np. koparek, zrealizowanie takiej inwestycji będzie wysoce problematyczne. Nawet jeśli podejmiesz się samodzielnego zrealizowania prac związanych z budową oczyszczalni ścieków przydomowej, pamiętaj, że ostatni etap, czyli rozruch oczyszczalni powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę.
Jak zadbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?
Aby przydomowa oczyszczalnia ścieków działała niezawodnie przez wiele lat, należy stosować się do zaleceń producenta odnośnie do konserwacji jej podzespołów. Istotne jest także to, aby stosować dedykowane biopreparaty do oczyszczalni, a także dbać o regularne, okresowe czyszczenie całego systemu. Zastanawiasz się, jak często należy opróżniać zbiornik w oczyszczalni ścieków? Co najmniej raz na kilka miesięcy, ale też nie rzadziej niż 12 miesięcy.
Czy w 2023 roku będą przyznawane dofinansowania na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?
Jeszcze w 2022 roku działał program dofinansowania oczyszczalni przydomowej. Na 2023 rok nie zostały jeszcze przedstawione dokładne zamiary odnośnie do kontynuacji programu dopłat do przydomowej oczyszczalni ścieków. Do tej pory każdy, kto planował budowę oczyszczalni ścieków, mógł uzyskać dopłatę nawet w wysokości do 80% poniesionych kosztów w ramach takiej inwestycji. Dopłaty obowiązywały w przypadku: zakupu zbiornika wraz z niezbędnym osprzętem, wykonania wykopu z użyciem koparki i prace montażowe oczyszczalni.
Uwaga! Program dofinansowania przydomowej oczyszczalni ścieków był skierowany głównie do osób prywatnych, które chciały zbudować oczyszczalnię na prywatnej posesji. Co więcej, w celu uzyskania dopłaty, konieczne było złożenie wniosku w urzędzie gminy, a także dołączenie:
- kopii dokumentów potwierdzających prawa do nieruchomości,
- całkowitych kosztów inwestycji,
- oświadczenie potwierdzające meldunek w danej lokalizacji,
- plan budowy oczyszczalni ścieków.
Podsumowując: inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków to naprawdę ciekawe rozwiązanie, które mimo pewnych kosztów początkowych okazuje się opłacalnym przedsięwzięciem. Wystarczy, że zamówisz system od renomowanego producenta, spełnisz wymogi formalne oraz nawiążesz współpracę z rzetelną firmą monterską.