Jak pozbyć się przykrych zapachów z oczyszczalni ścieków?
Oczyszczalnie ścieków, jakby nie były nowoczesne, całkowicie bezzapachowe nie są. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby ograniczyć fetor wydobywający się, czy też zalegający w pobliżu oczyszczalni. Jak pozbyć się przykrych zapachów z przydomowej oczyszczalni?
Budowa oczyszczalni ścieków — o czym warto pamiętać?
Przystępując do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, nie tylko trzeba zwrócić uwagę na klasę użytych komponentów tworzących instalację, ale również ich montaż, a następnie sposób użytkowania i serwisu. Czynności te wpłyną na sprawność samej instalacji, ale także komfort osób przebywających w jej najbliższym sąsiedztwie. Bezzapachowa praca przydomowej oczyszczalni jest możliwa, ale bez fachowego doradztwa i odpowiedniego jej posadowienia niewiele się zdziała. Słaba wydajność instalacji, czy też brak zachodzących w niej procesów biologicznych sprawia, że zaczynają przeważać w jej wnętrzu procesy beztlenowe, wytwarza się siarkowodór i charakterystyczny odór, który utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Jak uniknąć problemów ze smrodem z przydomowej oczyszczalni?
Przede wszystkim trzeba przywrócić równowagę bakteryjną w zbiorniku. Odbudowanie złoża biologicznego następuje dzięki regularnemu stosowaniu konkretnych preparatów biologicznych, które dzięki żywym kulturom bakterii odbudowują florę bakteryjną i przywracają procesy oczyszczania ścieków zarówno w szambach, jak i przydomowych oczyszczalniach ścieków.
Drugim niezbędnym krokiem w walce o zdrowe powietrze wokół oczyszczalni jest dbanie o osad czynny powstający w zbiornikach. W tym celu należy zwrócić baczną uwagę na stosowaną do czynności higienicznych chemię gospodarczą, która może zakłócać równowagę bakteryjną w oczyszczalni i również prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Sam osad należy również 2-3 razy w roku usuwać, choć bardzo często czynność tę wystarczy wykonać raz w roku, by ograniczyć szansę na produkcję bakterii beztlenowych do minimum.