Jak prawidłowo eksploatować przydomową oczyszczalnię ścieków?
System odprowadzania ścieków musi być obecny w każdym budynku. Jeśli więc nie jesteśmy podłączeni do sieci miejskiej, to zostaje nam szambo lub budowa przydomowe oczyszczalni ścieków. Ta druga opcja staje się w dzisiejszych czasach coraz popularniejsza. Czy jednak wiemy, jak w prawidłowy sposób ją eksploatować?
Jak odpowiednio użytkować przydomową oczyszczalnię ścieków?
Do stworzenia przydomowej oczyszczalni ścieków konieczne będą roboty ziemne i doświadczona w tym zakresie firma. Całość składa się z zespołu urządzeń, których celem jest neutralizowanie ścieków, które wytwarzane są w budynku. W oczyszczalni takiej zachodzą procesy rozkładu tlenowego i beztlenowego, co sprawia, że większość zostaje oczyszczona do wody w drugiej klasie czystości. W kolejnym kroku system może odprowadzić ją go gruntu lub wód powierzchniowych. Jednak niektóre frakcje nie zostają rozłożone lub jedynie częściowo. W związku z tym nasza przydomowa oczyszczalnia musi być z nich okresowo czyszczona.
Sama budowa oczyszczalni jest dość kosztowna, jednak później jej eksploatacja jest już bardzo ekonomiczna. Należy jednak unikać i nie dopuszczać do powstania awarii. Tutaj znaczenie będzie miała odpowiednia eksploatacja i konserwacja oczyszczalni. Przede wszystkim należy więc okresowo opróżniać osadnik gnilny i wtórny, z nagromadzonych części stałych. Można dokonywać tego samodzielnie, choć należy pamiętać o konieczności utylizacji usuniętego osadu. Producenci oczyszczalni zalecają, aby wykonywać to co 1-3 lata.
Jakie jeszcze działania są niezbędne dla prawidłowej eksploatacji przydomowej eksploatacji?
Aby można było mówić o prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków, konieczne jest pamiętanie również o innych niezbędnych działaniach, takich jak: czyszczenie filtrów co 3-6 miesięcy, przeglądy dmuchawy powietrza, czyszczenie lub wymiana filtra powietrza raz na 3 miesiące, płukanie czystą wodą pompy przepompowni, okresowa kontrola składu odpływu i inne.