Szambo czy przydomowa oczyszczalnia?
Wiele osób w dzisiejszych czasach zadaje sobie pytanie, jaki system oczyszczania ścieków jest lepszy – szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie nie jest takie proste. Aby ocenić, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, np. typ zabudowy domu oraz ilość ścieków, które będą produkowane przez mieszkańców. Co zatem wybrać – szambo czy system przydomowej oczyszczalni ścieków? W tym artykule znajdziesz informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję.
Czym jest ekologiczne szambo dla domu?
Szambo to dobry wybór na niewielkie działki, gdzie obiekty mieszkalne nie mają dużych powierzchni. Zbiorniki bezodpływowe są wykonywane z prefabrykatów, które są wytrzymałe i bezpieczne dla środowiska. Gromadzenie ścieków w szambie wymaga opróżnienia zbiornika średnio raz na dwa tygodnie. To spory minus, gdyż wywóz ścieków pojazdami asenizacyjnymi generuje dodatkowe koszty.
Ekologiczne szambo zespolone z domowym systemem kanalizacyjnym nie jest groźne dla środowiska naturalnego ani wód podziemnych. Niemniej jednak ma pewne ograniczenia, chociażby co do pojemności zbiornika – najczęściej maksymalnie 10 m3. W ekologicznych szambach nie zachodzą żadne procesy oczyszczające, a jedynie reakcje chemiczne, które powodują powstawanie niebezpiecznych substancji. Z tego względu tak ważne jest regularne opróżnianie zbiornika przez wykwalifikowaną firmę asenizacyjną.
Rodzaje szamb i zastosowanie
Jeśli chodzi o szamba dla domów, wyróżniamy dwie odmiany zbiorników wykonane z tworzyw sztucznych lub betonu. Te pierwsze są wyjątkowo szczelne, trwałe i odporne na naciski podłoża. Są wykonane z polietylenu i mogą być zakotwiczone w gruncie, aby nie doszło do ich wysadzenia.
Betonowe szamba mają podobne cechy charakterystyczne, aczkolwiek są cięższe i trudniejsze w montażu. Niemniej jednak są też wyjątkowo odporne na procesy chemiczne zachodzące w ściekach. Do montażu betonowego szamba potrzebne jest mocno utwardzone podłoże.
Ogólnie rzecz biorąc, szamba ekologiczne są polecane na mniejsze działki, gdzie nie ma wystarczająco miejsca do postawienia przydomowej oczyszczalni ścieków. Taki zbiornik wymaga też zgłoszenia w starostwie, a same prace montażowe można rozpocząć po 21 dniach od zgłoszenia do urzędu.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dobra alternatywa dla szamba
Jeśli działka wokół domu jest wystarczająco duża, najkorzystniejszą opcją będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków. To dobry wybór, chociażby ze względu na fakt, że ścieki są w tym przypadku oczyszczane i przekazywane bezpośrednio do gleby. Dzięki temu nie ma konieczności regularnego opróżniania zbiornika tak, jak w przypadku szamba, a więc odpada sporo dodatkowych kosztów.
Własna oczyszczalnia ścieków przy domu musi być jednak zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego okolicy i działki. Taka inwestycja również wymaga zgłoszenia do urzędu wraz z kompletem dokumentów: mapą działki z usytuowaniem oczyszczalni, prawa do użytkowania danej działki oraz projekt wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków.
Oczyszczalnie to dobra inwestycja, szczególnie jeśli nie chcesz martwić się o wywóz ścieków i jednocześnie chcesz chronić środowisko naturalne przed zanieczyszczeniami. Warto dodać, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są praktycznie bezobsługowe, a czyszczenie może odbywać się raz na dwa lata.
Ile kosztuje szambo a ile oczyszczalnia?
Dobrym sposobem na porównanie tych dwóch rozwiązań jest zestawienie kosztów inwestycji i eksploatacji szamba oraz przydomowej oczyszczalni ścieków. Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków to wydatek na poziomie do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli zdecydujesz się na szambo, prawdopodobnie ograniczysz się do kosztów na poziomie 3000 złotych. To spora różnica, a więc pod względem kosztów zrealizowania inwestycji bezapelacyjnie wygrywa szambo.
Warto też wspomnieć o kosztach eksploatacji każdego z rozwiązań. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków roczne koszty to maksymalnie 200-300 złotych za wymianę filtrów oczyszczających. Jeśli chodzi o szambo – tutaj wydatki są wyższe. Średnio raz na dwa tygodnie trzeba liczyć się z kosztem wywozu ścieków w cenie ok. 150 złotych. To oznacza, że roczny koszt utrzymania szamba przekracza kwotę 3-4 tys. złotych!
Szambo vs oczyszczalnia – co wybrać?
Można w prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie. Szambo będzie dobrym rozwiązaniem dla działek o niewielkiej powierzchni użytkowej, natomiast przydomowa oczyszczalnia ścieków sprawdzi się wszędzie tam, gdzie można spełnić wymogi techniczne dla takich konstrukcji, czyli na większych działkach przynależnych do nieruchomości.
Dla budynków, gdzie mieszkają co najmniej 2 osoby, najrozsądniejszym wyborem będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków – zarówno pod względem wygody, jak i kosztów eksploatacji. To skuteczny system odprowadzania ścieków z nieruchomości, w który warto zainwestować!